אנצפלופתיה היפוקסית-איסכמית 07.05.2024

האם רמת חמצן בדם של תינוקות עם היפראוקסמיה מנבאת שרידות או מגבלה?

מחקר בחן את המשמעות הפרוגנוסטית של היפראוקסמיה בתינוקות עם אנצפלופתיה היפוקסית-איסכמית. הנה התוצאות

טיפול רפואי בתינוקות. אילוסטרציה

מטרת המחקר הייה לקבוע קשר סיבתי בין חשיפה להיפראוקסמיה לבין מוות או מגבלה משמעותית בתינוקות עם אנצפלופתיה היפוקסית-איסכמית (hypoxic-ischemic encephalopathy - HIE). במסגרת המחקר בחנו מידע מתוך מחקר ICEי(Infant Cooling Evaluation) בו נכללו תינוקות שנולדו בגיל 35 שבועות להריון ומעלה עם HIE בדרגה בינונית-קשה אשר הוקצו אקראית להיפותרמיה או נורמותרמיה.

התוצא העיקרי שנבחן היה מוות או מגבלה חושית-עצבית בגיל שנתיים.

במחקר זה נכללו תינוקות עם מדידות עורקיות של לחץ חלקי של חמצן (partial pressure of O2-pO2) תוך שעתיים מהלידה. בעזרת תרשים מכוון חסר מעגלים החוקרים קבעו כי סמנים של חומרת HI סביב הלידה וערכי לחץ חלקי של פחמן דו-חמצני בדם (partial pressure of CO2-pCO2) מהווים סדרת משתנים עם תועלת מזערית לתקנון מודל רגרסיה  להערכת קשר סיבתי בין pO2 לבין מוות או מוגבלות. עבור 116/221 (56%) תינוקות היו מדידות של pO2 ומידע על אודות תוצאים עיקריים.

תוצאות הניתוח הלא מתוקנן הדגימו קשר בצורת U בין ערכי pO2 בדם עורקי לבין מוות או מגבלה משמעותית. עבור תינוקות היפראוקסמיים (pO2 של 100-500 ממ"כ) שיעורי תמותה או מגבלה משמעותית עמדו על 40/58 (0.69%), בעוד עבור תינוקות נורמואוקסמיים (pO2 של 40-99 ממ"כ) הם עמדו על 20/48 (0.42%).

במודל המתוקנן הודגם כי תינוקות היפראוקסמיים נמצאים בסיכון מוגבר לתמותה או למגבלה משמעותית (יחס סיכונים מתוקנן של 1.61, רווח בר-סמך של 95%, 1.07-2; p=0.03) בהשוואה לתינוקות נורמואוקסמיים.

מסקנת החוקרים היתה כי היפראוקסמיה מוקדמת מעלה את הסיכון לתמותה ומגבלה משמעותית בקרב תינוקות עם מדידות מוקדמות של pO2 במסגרת מחקר ICE.

מגבלות המחקר כוללות אפשרות להטיה סיבתית או ערפול. יש צורך בהמשך מחקר לאישוש קשר זה בעידן בו נוקטים בהיפותרמיה טיפולית עבור תינוקות עם HIE.

מקור:

Early Hyperoxemia and 2-year Outcomes in Infants with Hypoxic-ischemic Encephalopathy: A Secondary Analysis of the Infant Cooling Evaluation Trial. Shiraz Badurdeen,Jeanie L.Y. Cheong,Susan Donath,Hamish Graham,Stuart B. Hooper,Graeme R. Polglase,Sue Jacobs,Peter G. Davis. The Journal of Pediatrics April 2024

נושאים קשורים:  קשר סיבתי,  מגבלה,  אנצפלופתיה היפוקסית-איסכמית,  חמצן,  שרידות,  לחץ חלקי של חמצן בדם,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו